PARAZITNÉ SVETLO

2012-08-27 21:01

 

Parazitné svetlo

 

Svetelné zdroje, ktoré sú mimo záberu zobrazuje objektív fotografického prístroja rovnakým spôsobom ako objektív v zábere .

 

Ich obraz však nedopadá na exponované políčko filmu ale vedľa neho a tak sa ďalej odráža od všetkých možných častí vnútrajška objektívu, od stien vnútrajška fotografického prístroja a dopadá na časť exponovaného políčka filmu alebo dokonca na celú plochu políčka filmu . Tvorí tak nežiadúce parazitné svetlo – to sa veľmi prejavy v tieňoch a menej osvitnutých častiach objektu .

 

Ak sú steny vnútrajška komory fotografického prístroja hladké, odrazy svetelných zdrojov mimo záberu sa od nich môžu odrážať na exponovaný materiál .

 

Ak je vnútrajšok komory tvorený mechom, odrazy svetelných zdrojov mimo záberu sa vytvorí na šikmej ploche – články mechu a jeho odraz nemôže plochu exponovaného materiálu zasiahnuť .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Úprava foto. prístrojov proti parazitnému svetlu

 

  • A )  Úprava povrchu stien vnútornej komory :

 

Na stenu vnútornej komory je možné nalepiť materiál, ktorý má len minimálnu odraznosť .

Z bežných materiálov má najmenšiu odraznosť čierny zamat, je príliš hrubý na steny preto najvyhovujúcejším je papier s povrchom čierneho zamatu nazývaný – Velúrový papier .

Papier prilepíme na steny komory lepiacou páskou .

U jednookých zrkadloviek nezabúdame ani na spodnú časť zrkadla .

Najkritickejšie je dno komory kde sa odráža najviac svetla, preto vylepíme aspoň dno komory, fotografické snímky budú kvalitnejšie .

  • B )  Vplyvy objektívu :

Častice prachu a škrabance – sa javí ako samostatný zdroj svetla, ktorý sa odráža na plochu exponovaného filmu .

 

  • C )  Posúdenie objektívu :

1,)  Kontrola čistoty a neporušenosti povrchu šošoviek –

Do objektívu posvietime obyčajnou žiarovkou a pozrieme sa cez objektív proti čiernemu pozadiu, ploche . Ostré svetlo vlákna žiarovky rozžiari každú prachovú časticu, ryhu (týmto spôsobom zistíme stav akéhokoľvek objektívu) .

2,)  Kontrola zobrazenia na matnici v ostrom protisvetle –

Vezmeme bežnú fotografickú lampu a postavíme ju do stredu väčšej zatemnenej miestnosti, nasmerujeme je vodorovne a postavíme sa s foto. prístrojom priamo proti nej . Prístroj namierime tak aby bola lampa tesne mimo záber a pozorujeme priestor miestnosti za lampou, ktorý by mal byť objektívom zobrazený ako úplne čierny . Lampu striedavo rukou zacláňame a pozorujeme ako sa vzhľad obrazu mení – do akej miery sa časti obrazu vplyvom odrazu svetla v objektíve obraz rozsvetlí .

 

  • D )  Posúdenie antireflexnej ochrany vo vnútri foto. prístroja :

Zoberieme fotografickú lampu a postavíme ju do stredu zatemnenej miestnosti, namierime ju vodorovne a postavíme sa s foto. prístrojom oproti nej . Uzávierku otvoríme na časom „ B“ a nasmerujeme prístroj tak, aby odraz svetla lampy dopadal na steny fotografického prístroja, strop, dno vnútornej komory . Pohľadu zo zadu cez filmové okienko z rôznych uhlov vidíme ako sa steny komory viac alebo menej svetlom lampy rozsvieti .

 

 

Rozdielny účinok v čb a far fotografii

 

Rozdielnosť farebných fotografií, kde o pôsobení obrazu rozhodujú do určitej miery farby . ČB fotografia je založená len na líniách a tónoch .

Preto v čb fotografii je parazitné svetlo horšie a má väčší vplyv . Škody spôsobené parazitným svetlom pri snímaní sa nedajú v pozitívnom procese napraviť .